Biznes i prawo

Prawo karne – powolna ewolucja, obecne realia

Wielu adwokatów z Olsztyna wie dość dobrze o tym, że prawo karne jest w pewnym stopniu nie dostosowanym do realiów obecnych. Mowa tu dokładnie o tym, że wiele dokumentów związanych ze sprawą trzeba składać na piśmie i to w papierowej formie, a to czasami oznacza te setki lub tysiące stron do wydrukowania. Aspekt ten jest rzecz jasna dość problematycznym, bo musi to wykonać osoba broniąca się i to we własnym zakresie, a to czasami te kilka dni drukowania. Kluczowe znaczenie ma też i to, że potem tego typu dowody ktoś musi przejrzeć i zweryfikować, a tego rzecz jasna nikt za darmo nie zrobi. Takie koszty weryfikacji mogą być rzecz jasna znacznymi i w tym tkwi ten kluczowy problem, bo zazwyczaj weryfikacja nie powinna przekroczyć wysokości ewentualnej grzywny, ale jeśli jest to poważniejsza sprawa to wszystko trzeba wykonać dokładnie.

Prawo karne, a postęp w elektronice

Specjalista od prawa karnego z Olsztyna – https://adwokatskwiot.pl/obszary-praktyki/prawo-karne/ wie doskonale o tym, że prawo karne tak jakby stoi w miejscu, czyli w czasach obecnych istnieje nawet coś takiego jak eFaktura, ale policji nie można wysłać dokumentów w formie elektronicznej, czyli jeśli chodzi o sądy i policję to elektroniczna forma może być i to na jakimś dysku przenośnym, ale na dokładkę to wszystko musi być wydrukowane. Problem polega tylko na tym, że obecnie te pliki generuje się w prosty sposób, a konwersacje na internetowych komunikatorach to cała masa słówek, wyzwisk, a niekiedy nawet gróźb. Zbieranie tych dowodów, a potem przedstawienie ich w sądzie w odpowiedniej formie, to cała masa pracy i właśnie dlatego dokumenty papierowe powinny przejść do przeszłości, a decydować powinny w większości przypadków dowody elektroniczne, w których przypadku drukować powinno się tylko te najistotniejsze fragmenty, bo to sporo ułatwi, czyli ludzie będą krócej siedzieć w areszcie i co równie istotne sądy będą działać o wiele szybciej niż obecnie. Na tym zależy wielu ludziom, ale politykom raczej tak średnio.

Przestępstwa elektroniczne

Taki typowy adwokat z Olsztyna wie też i o tym, że prawo karne nie jest aż tak doskonałym w przypadku przestępstw elektronicznych, czyli w czasach obecnych da się wysyłać te groźby karalne i to pod zmyślonymi personaliami. Przestępstw tego typu jest bardzo wiele, ale trafiają się też poważniejsze, choć niezbyt często. Jednym słowem znajdą się też i ludzie podszywający się pod innych, którzy utrudniają życie swoim ofiarom. Tego typu przestępstwa mają tę dość złożoną naturę i co równie istotne nie łatwo się takowe udowadnia, bo w sądzie trzeba krok po kroku udowodnić to jak dana osoba to robiła i dlaczego. Takie udowadnianie jest też powiązane z solidnymi dowodami, a nie tylko z pewną serią wyzwisk na jakimś internetowym komunikatorze. Tego typu dowód łatwo można sfabrykować i dlatego też warto mieć coś solidnego na dokładkę.

Obrona elektronicznego przestępcy

Pewna część adwokatów z Olsztyna podejmuje się tej obrony przestępców elektronicznych nazywanych też hakerami. Mowa tu dokładnie o tym, że prawo karne w ich przypadku nie jest tym postępowym i co równie istotne wiele spraw z trudem im się udowadnia, bo opinię publiczną po prostu śmieszą te wyzwiska na komunikatorach. Natomiast ten cały świat prawa domaga się tych o wiele solidniejszych dowodów, których się nie dostarcza i dlatego jeśli haker oskarżany jest o serię drobnych internetowych przekrętów, z których tylko kilka udaje się udowodnić to dostaje zaledwie karę grzywny, tak samo jak kierowca, który tylko nieznacznie przekroczy prędkość lub nieco gorzej. Dlatego obrona takich ludzi zazwyczaj jest powiązana z wygraniem sprawy.