Dom i ogród

Podnośnik koszowy – zróżnicowane modele i typy

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o ty, że podnośniki koszowe, czyli też podnośniki koszowe nożycowe używanymi są podczas renowacji zabytkowych fasad w tych wiekowych dzielnicach, a w ich przypadku często bywa słabo z przestrzenią. Jednym słowem jeśli zacznie się rozstawiać tam rusztowania to wąskie przejście między kamienicami może zniknąć, a wkładanie narzędzi i materiałów budowlanych na dane rusztowanie może być bardzo trudne. Właśnie ze względu na tego typu trudności opracowuje się podnośniki koszowe z napędem akumulatorowym, które wjadą w dość wąską ( https://saw-bud.net/podnosnik-koszowy/ ) przerwę między budynkami i co najważniejsze nawet tam ramię wysięgnika da się rozprostować tak by dany pracownik zajmujący się renowacją mógł wykonać swoją pracę. Tego typu funkcjonalność to także lata pracy nad podnośnikami.

Podnośnik koszowy – ograniczona przestrzeń

Wielu z nas doskonale wie o tym, że podnośnik koszowy zaliczany do tych lekkich i akumulatorowych potrzebuje znacznie mniej miejsca od tego sporego przytwierdzonego do ramy średniego auta dostawczego zaraz za szoferką. Taki spory podnośnik koszowy ma tylko dwa segmenty ramienia, a masa pojazdu dostawczego sprawia też, że nie wszędzie wjedzie. Minus ten w przypadku podnośników jest znaczącym, a małe podnośniki mają skromniejszy udźwig i więcej segmentów tego ramienia. Dlatego też za ich pomocą można naprawić elewację i przyciąć nieco drzewo na terenie prywatnym. Na terenie tego typu może być niewiele miejsca na jakieś manewrowanie ze sporym podnośnikiem i nawet ten mały może mieć znaczne trudności, ale ten mały i doskonalony od lat może sobie poradzić z naprawą elewacji i z tym przycięciem drzewa, które ma ponad siedem metrów wysokości, bo te maszyny produkuje się z myślą o tego typu nietypowych zadaniach. W ich przypadku to dość dobre manipulowanie koszem to podstawa, bo trzeba wykonać zlecenie i co równie istotne niczego nie uszkodzić.

Szybkość działania podnośnika

Na szybkość działania podnośnika ma wpływ wiele elementów, czyli chyba najważniejszym z nich jest pompa hydrauliczna, która jest opcją elektryczną. Jej zasilenie to sprawa bardzo ważna, ale liczą się także łożyska znajdujące się w podstawie i w segmentach ramienia, bo to właśnie one odpowiadają za płynny ruch. Mowa tu dokładnie o tym, że zatarcie się jednego z łożysk czasami doprowadza do wycieku z układu hydraulicznego, a w skrajnych sytuacjach nawet do awarii pompy. Tego typu problemy się pojawiają i będą się pojawiać, ale doskonalenie podnośników zaliczanych do tych lekkich i akumulatorowych to też ważna sprawa, bo jeśli ramię z koszem składa się szybciej, to także szybciej dany podnośnik może zmienić pozycję i ustąpić miejsca ciężarówce, z której to właśnie zdejmuje się kolejne palety z cegłami.

Rozwiązania technologiczne

Doskonale wiadomo o tym, że pewnych rozwiązań technologicznych spotykanych w tych małych elektrycznych podnośnikach koszowych nie spotka się w większych. Mowa tu choćby o tym ramieniu składającym się z kilku segmentów. Ono jest zaletą w przypadku lekkiego podnośnika, który musi podnieść wysoko montera w przestrzeni ograniczonej przez zabudowę, ale w przypadku większego podnośnika takie ramię składające się z większej liczby segmentów niż dwa to rzecz jasna utrudnienie i na dokładkę mniejszy udźwig. Jednym słowem podnośniki muszą być dopasowanymi do zadania i co równie istotne muszą być dostatecznie szybkimi. Problem tkwi tylko w tym, że skomplikowana konstrukcja i większa ilość elementów to także trudniejsze i dość częste naprawy.